Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YÖKDİL E-YDS ALES DUS Ertelendi. Peki Şimdi Ne Yapmak Gerekir?

Ertelenen YÖKDİL YDS ve ALES için nasıl çalışmak gerekir. Bu sınavların ne zaman yapılacağına dair açıklama yapılır mı?


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YÖKDİL E-YDS ALES DUS Ertelendi. Peki Şimdi Ne Yapmak Gerekir?

Kafanızda deli sorular var biliyoruz. Bizim de öyle. Belirsizlik insanın en az katlanabildiği duygu durumlarından biri. Bunu aşabilmenin yolu önemli sorulara doğruya en yakın yanıtları verebilmenize bağlı. Son bir soru sorarak bu belirsizlik döneminde size duygularınızı doğru yönetip süreci en verimli şekilde geçirebilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Sorumuz şu:

 

Ertelenen ÖSYM sınavlarından birine, erteleme kararından önce bir hazırlık yaptınız mı?

 

Evet Yukarıdaki Sınavlardan Birine Hazırlık Yapıyordum

İlk olarka sınavın ertelendiğini duyduğunuzda, emeklerinize yazık olduğunu düşünüp hayal kırıklığı hissetmiş olabilirsiniz. Bu hissi sizinle birlikte pek çok kişi yaşadı. Öncelikle şunu belirtelim. Emeklerinize bir şey olmadı. Hepsi orada duruyor. Ancak haklı olduğunuz bir nokta var siz böyle üzülmeye devam ederseniz ÖSYM bunu başaramamış olsa da -umarız olmaz ama- kendi emeklerinize yazık edeceksiniz. 
 

Öncelikle bu tarz işe yaramayan atıl duygu durumunuzdan küçük adımlarla kurtulun. Hemen şimdi-hatta bu yazıyı okumayı bırakıp- çalışmalarınıza en son kaldığınız yerden devam edin. Göreceksiniz ki bu küçük adım bile yavaş yavaş etkisini göstererek sizin tekrar çalışmaya motivasyonunuzu arttıracak. Çalışmakta olduğunuz bölümleri ve eksiklerinizi tamamladıktan sonra deneme çözümlerinize başlayın. Deneme çözümlerinden sonra yanlışlarınızı detaylı olarak analiz edin. Durumunuz uygunsa sadece soru çözümleri yapan bir canlı eğitim programına da katılabilirsiniz.

 

Çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edip gelişiminizi sürdürüp belki de o hep hayalini kurduğunuz yüksek notu alacakken, içeriden sizi sürekli rahatsız eden bir his ve düşünceyle karşılaşabilirsiniz: "Acaba sınavlar ne zaman yapılacak, yoksa yine mi ertelenecek". Bu düşünceyi görmezden gelin. Eğer görmezden gelemeyecek kadar rahatsız edici hale gelirse kendinize "bu sınavlar elbet bir gün yapılacak ve ben sınav geldiğinde kendimi hazır hisetmek için çalışmalarıma devam edeceğim" cümlesini hatırlatıverin.

Hayır Yukarıdaki Sınavlardan Birine Hazırlık Yapmıyordum

Büyük ihtimalle bir nedenden dolayı bu sınavların içten içe ertelenmesini isteyenlerden biriydiniz. İstediğiniz oldu ve sizin için çalışma fırsatı doğdu. Bir çok insan mevcut kargaşada kaygı halinde beklerken siz proaktif davranabilir ve fırsattan yararlanabilirsiniz.

İlk olarak seviyenize bağlı olarak kendinize uygun bir eğitim aramaya başlayın. Bu eğitimle birlikte hafta içerisinde kendiniz için çalışma saatleri belirleyin. Sınavların ne zaman yapılacağından bağımsız olarak almanız gereken puana odaklanıp çalışmalarınızı azimle sürdürün. Sınavların tekrar ertelenmesi durumunda artık siz de "hazırlık yapıyordum" grubuna dahil olacağınız için, bu sayfadaki ilk bölümde yapmanız gerekenleri okuyabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler verimli çalışmalar dileriz.

 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
 
Yorumlar
  • Okunma Sayısı: 485