Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS YÖKDİL YDT Cümle Tamamlama Soruları Nasıl Çözülür?

Cümle tamamlama sorularında yüksek başarı için geliştirmeniz gereken beceriler ve kazanmanız gereken altyapı bilgileri nelerdir? YDS -YÖKDİL-YDT sınavlarında cümle tamamlama sorularının nasıl çözüldüğünü gelin ana hatlarıyla inceleyelim.


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS YÖKDİL YDT Cümle Tamamlama Soruları Nasıl Çözülür?

Cümle Tamamlama Soru Tipi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere yarım bırakılan cümleyi tamamlamanız istenen soru tipidir. Özellikle bağlaç bilgisinin önemli olduğu bu soru tipinde zaman zaman relative clause(sıfat cümlecikleri) ve çok az da olsa noun clause(isim cümlecikleri) bilginiz de sınanır. 

ÖSYM bu soru tipinde yukarıdaki dil bilgisi altyapısının yanısıra adayların özellikle kelime ve çeviri bilgisini de sınamaktadır. Bu nedenle hem yan cümle(bağlaç,sıfat cümlecikleri, isim cümlecikleri) bilgisinin yanı sıra kelime bilgisiyle beraber çeviri becerilerinizi de geliştirmelisiniz. 

YDS - YÖKDİL -YDT Sınavlarında Kaç Soru Çıkar?

Her üç sınavdaki cümle tamamlama soru sayıları farklıdır. YDS sınavında 10, YÖKDİL sınavında 11 ve YDT(YksDİl) sınavında 8 soru sorulmaktadır. Bu soruların zorluk dereceleri de birbirinden farklıdır. Kıyaslamak gerekirse hem dil bilgisi hem de kelime bilgisi bakımından en zor soruların yer aldığı sınav YDS'dir. YÖKDİL ve YDT sınavları cümle tamamlama bakımından YDS'ye oranla daha kolay sorulardan oluşmaktadır. 

Sınavlar arasında farklılıklar olmasına rağmen, cümle tamamlama soruları her üç sınavda da iki ayrı formatta sorulur. Bu iki formattaki sorular eşit sayıdadır. Örneğin YDS için 5'erli iki grup halindedir. Bu formatların ilkinde yan cümle yapıları -ağırlıklı olarak da bağlaçlar- soru kökünde verilir. İkini soru formatında ise yan cümle yapıları -yine ağırlıklı olarak bağlaçlar- seçeneklerde yer alır. 

YDS - YÖKDİL -YDT Cümle Tamamlama Soruları Nasıl Çözülür?

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz haliyle iki ayrı soru formatı olsa da, her iki soru tipini çözerken uygulayacağınız ve yüksek başarı elde edebileceğiniz iki anahtar stratejiden bahsedeceğiz. Bu stratejiler:

  1. Kaliteli ÇEVİRİ
  2. Gelebilecek cümleyi TAHMİN ETME

Sınava hazırlanan öğrencilerin büyük bir bölümü vaktinin % 70'ini seçeneklerle boğuşarak geçirir. Bunun asıl nedeni zamanının çok azını (% 30'undan belki de daha azını) soruyu anlamaya ayırmasıdır. İşte bu rakamı tersine çevirmeniz gerekiyor. Yani, soruyu çevirmeye/anlamaya ve boşluğu tamamlayacak ifadeyi tahmin etmeye % 70, seçeneklere de % 30 zaman ayırmalısınız. Bu sayede tahminizle örtüşebilecek cümleyle daha kısa sürede karşılaşacaksınız. Ayrıca seçeneklerde büyük ölçüde (her soruda olmasa bile) daha az zaman harcayarak ikilemlerden ve dolayısıyla da kaygıdan kurtulacaksınız. 

Elbette ki bu bir algı değişimidir ve zaman ile bol pratik gerektiren bir süreçtir. Ancak bir cümle tamamlama sorusuyla kaşılaştığınızda önce güzelce çevirin hatta çevirmekle kalmayıp cümlenin tam olarak size ne anlattığını anlamaya çalışın. Cümlede verilen konuyu iyice özümsediğinizde (varsa) sorudaki bağlacın(zıtlık, neden sonuç vb) da yardımıyla nasıl bir cümleyle anlamın tamamlanacağını önce zihninizde tahmin etmeye çalışın. Sonra seçeneklere indiğinizde en az 2-3 seçeneği kolayca eleyebileceğinizi farkedeceksiniz. Bunu en az 30 soruda uygulayın verimini almaya başlayacaksınız. 

Yukarıda verdiğimiz çözüm yöntemini uygularken normaldir ki bazı soruları tam çeviremeyecek veya tahminlerinizde yanılacaksınız. Bu durumda hemen iyi bir internet sözlüğünü açarak(tercihen sesli sözlük) kelimelerin anlamına bakarak doğru seçenekle birlikte soru kökünü yazılı çevirin. Neden çeviri yapamadığınız veya tahminde neyi eksik yaptığınız üzerine dikkatlice düşerek notlar alın. Göreceksiniz ki bir zaman sonra(en az 30 soru çözüp inceledikten sonra) tahmin ettiğiniz cümlelerle seçeneklerde karşılaşacaksınız. Yani sınavın en gergin dolu anlarında tam da aradığınızı bularak mutlu olacaksınız. E hayat da bu değil mi zaten :) İyi çalışmalar dileriz.

 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
Yorumlar
Not only but also
06.04.2021 20:12
Burda bile böyle uzun uzun anlatiyorsaniz derste kim bilir ne güzel irdelersiniz Teşekkürler

Sinan Hoca: Teşekkürler. Sınav sırasında Sanki kendi denemelerimizi çözüyormuşuz hissi verecek kadar:)
Can
15.03.2021 20:04
Teşekkürler
  • Okunma Sayısı: 2564