Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS - YÖKDİL - YDT için
Son Günlerde Nasıl Çalışmak Gerekir?

Sınav yaklaşıyor ve haliyle stresiniz artıyor olabilir. Öncelikle bu normal bir durum. Hatta kontrol edilebilir bir stres zararlı olmaktan çok sizin yararınıza çalışabilir. Peki nasıl?


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS - YÖKDİL - YDT için <br> Son Günlerde Nasıl Çalışmak Gerekir?

Belki de sınav sözcüğüyle eş anlamlı kullanılan en yaygın sözcüktür stres. Stresin, azı karar çoğu zarar özdeyişine en uygun sözcüklerden biri olduğunu düşünüyoruz . 2005 yılından beri gerek sınıf içi gerekse online hazırlık eğitimlerimizde, stresi yönetebilen öğrencilerimizin sınav sonuçlarında, yönetemeyenlere oranla belirgin bir fark gözlemliyoruz ve bu tecrübelerimiz ışığında size yararlı olabileceğine inandığımız bu yazıyı kaleme aldık. 

Öncelikle son zamanlarına yaklaştığınız bir sınavınız varsa yapmanız gereken ilk şey, sadece o güne kadar gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınızın kontrolü ve gözden geçirilmesi olmalıdır. Yapmanız gereken son şey ise yeni ve dolayısıyla zihninizin sindiremeyeceğ kadar zor bilgileri öğrenmek olmalıdır. Çünkü ilki, zihninizdekileri pekiştirmenize yardımcı olarak onu rahatlatacak ve stres oluşsa bile kendinizi emniyet halinde hissedeceksiniz. İkincisi ise önceki bilgilerin üzerine yenilerinin gelmesiyle yeniden düzenleme gereksinimi hissedecek ve bu bilgilerin sınav zamanına kadar pekişemeyebileceği sinyallerini srüekli size gönderecektir. 

Bu konuyu biraz daha açarak Yabancı Dil Sınavları üzerinden örnekleyelim. Sınava az zaman kaldı ve size birileri  yüzlerce yeni kelime ve onlarca dil bigisi kuralları ezberlemeniz gerektiğini söylüyor. Beyniniz ezbere başladığınızın 2. saatinde size stres dolu sinyalleri gönderecektir. Bunun yerine o güne kadar öğrendiğiniz kelime ve dil bilgisi kurallarını tekrar gözden geçirin. Ama burada bir uyarı yapalım kelime ve dil bilgisi öğelerini bulundukları cümledem bağımsız tekrar etmeniz de bir diğer kontrol edilemez stres kaynağı yaratabilir. Peki çözüm ne? 

Çok basit. Öğrendiğiniz kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını, bu kelime ve yapıların bulundukları cümleleri -özellikle de daha önceden karşılaştığınız cümleleri- yazılı çeviri yaparak pekiştirin. Hem bulunduğu cümledeki diğer yapılarla ilişki kurarak hatırlama düzeyiniz artacak hem de bu hatırlama sayesinde zihniniz 'panik yok tekrar unutursam bağlamdan hareketle yine hatırlarım' algısı oluşturacak. Dolayısıyla oluşabilecek stresi ön görüp kontrol edilebilir hale getireceksiniz. Çünkü beyniniz her zaman tanıdık olandan yanadır. Daha önceden bilindik olan onu da rahatlatacaktır. 

Stres kontrol edilebildiğinde sizi çalışmaya zorlayacaktır. Eğer sınava az zaman kala doğru bir çalışma yöntemine sahipseniz motivasyonunuz da artacaktır. Yukarıdaki önerdiğimiz çalışma yöntemini tüm sınavlar için uygulayabilirsiniz. İnanıyoruz ki bu sayede hem stresi kontrol edebilir hem de onu gerektiği dozda ayarlayarak kendi yararınıza kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar dozunda stresli günler dileriz. 
Yorumlar
Ali Osman Sarı
20.08.2021 10:57
Evet hocam kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Bu yakın zamanda stres oranını iyi tutmak ancak bu şekilde oluyor. Teşekkürler.
  • Okunma Sayısı: 633