Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS - YÖKDİL - YDT Sınavlarına Deneme Çözerek Nasıl Hazırlanırım?

Yabancı Dil Sınavlarına deneme sınavı çözerek hazırlanmak doğru bir yöntemdir. Ancak YDS YÖKDİL ve YDT denemeleri ne kadar sıklıkta ve nasıl çözmeniz gerektiğiyle ilgili net planlarınız olmalı. Peki bu planlamanın nasıl yapılması gerekir?


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS - YÖKDİL - YDT Sınavlarına Deneme Çözerek Nasıl Hazırlanırım?

Hangi Seviyede Olduğumun Önemi Var mı?

Evet, bu en önemli konu. Deneme sınavı çözerek YDS - YÖKDİL -YDT sınavlarına hazırlanmak için, bu sınavların herhangi birinden en az 30 ve üzeri(hatta mümkünse 40) net yapıyor olmanız gerekir. Çünkü bu netlerin altındaysanız önemli kelime ve dil bilgisi eksiklikleriniz var demektir. Bu eksikliklerinizi kapatmanız için temel altyapı kursu almanızı öneririz. Bu kursun da genel İngilizce kursu yerine YDS temel hazırlık kursu olmasında fayda var.
 

Eğer bu netlere sahip değilseniz sizler ilgili yazımızı okuyarak neler yapabileceğinizi öğrenirken, bizler bu netlere sahip olanlarla yazımıza devam ediyoruz. Gerekli koşulları sağladıktan sonra yazıya devam etmek için yine bekliyoruz.

 

Hangi Deneme Sınavlarıyla Başlamalıyım?

Mutlaka çıkmış sorularla başlamanız gerekiyor. Çünkü ÖSYM sınavlarının tamamı için geçerli bir kuralı hatırlatmakta yarar var: "çıkmış sorular çıkacak sorulardır". Peki hangi çıkmış sorular baz alınmalı?

Eğer YDT yani üniversite hazırlık grubu öğrencisiyseniz ve 30 ile 60 net arasındaysanız, yine YDT sorularının bulunduğunuz tarihten geriye doğru 2011 yılı dahil (çünkü 2010 ve öncesinde sorular çok daha basitti) çözmeniz gerekiyor. Tüm bu sorulara ÖSYM'nin ana sayfasından ulaşabilirsiniz. Eğer netleriniz 60 ve üzeriyse yine bulunduğunuz tarihten geriye doğru sadece 3 YDT çıkmış sınavı çözüp detaylıca inceleyin. Sonrasında ise çıkmış YDS sınavı sorularına geçin. 

Hedefiniz YÖKDİL/YDS ise ve netleriniz 30-50 bandındaysa çıkmış YÖKDİL sorularıyla başlamalısınız. 50 ve üzeri netlere sahipseniz çıkmış YÖKDİL sorularını sadece pratik yapmak için kullanabilirsiniz. Çıkmış YDS  sorularını ise süre tutarak deneme sınavı şeklinde uygulayabilirsiniz. 

Çıkmış soruların tamamını bitirdikten sonra sıra geldi kitapçıları gezmeye. Artık siz "ÖSYM soru uzmanısınız", yani hangi konulardan hangi formatlarda sorular çıktığını çözdüğünüz sınavlardan öğrendiniz. Gezdiğiniz kitapçılarda elinize aldığınız özgün soru kaynaklarını detaylıca incelemeli ve ÖSYM çıkmış sorulara benzeyen türden soruların yer aldığı kaynakları almalısınuz. Asla şu hataya düşmeyin: "her kaynaktan bir tane alayım da farkı soru tiplerini göreyim". Bu büyük bir hata olacaktı çünkü çıkmayacak ve dolayısıyla işe yaramayacak türden sorularla vakit kaybetmek "havanda hava dövmekten" başka bir işe yaramayacaktır. 

Hangi Sıklıkta Deneme Çözmeliyim?

Aslında burada herkesin sorduğu klasik soru şu "hergün deneme çözmeli miyim?"; yanıtımız: kesinlikle hayır. Denemelerde "1 e 3" kuralını uygulayın. Diğer bir deyişle çözdüğünüz bir denemeyi 3 güne/parçaya bölerek inceleyin. Örneğin Pazartesi çözdüğünüz bir denemeyi paragraf soruları/beceri testleri/dil bilgisi ve kelime ağırlıklı testler şekline bölerek Ptesi/Salı/Çarşamba günleri inceleyin. Aynı şekilde Perşembe/Cuma/Cumartesi deneme programını uygulayın farklı bir deneme için. Pazar günlerini ise kahvenizi/çayınızı alarak, her iki denemeden çıkardığınız kelime, dil bilgisi yapıları ve soru çözüm notlarını inceleyerek geçirin.

Anlattığımız çalışma programını hem çıkmış sorular hem de detaylı bir araştırma sonucu aldığınız özgün sorular için uygulayabilirsiniz. Mutlaka deneme sonuçlarınızdaki doğru yanlış sayılarınızı, soru tiplerine göre (kelime, dil bilgisi, cloze test, cümle tamamlama vb) not etmeyi unutmayın. Her denemede eksiklerinizi görerek ilgili bölümlere yönelik gereken çalışmalarınızı gerçekleştirin.

 

Soruları Nasıl Analiz Etmeli ve İncelemeliyim?

YDT - YÖKDİL - YDT sınavlarının her üçü de Grammar Translation Method yani Dil Bilgisi Çeviri Yöntemi ile hazırlanan ve bu mantıkla çözülmesi/incelenmesi gereken sınavlardır. Dolayısıyla yaptığınız yanlışları güvendiğiniz (bir kelimenin farklı Türkçe anlamlarını veren) bir sözlük ile yazılı olarak çevirmelisiniz. 
 

Çevirilerinizi soruların doğru yanıtlarıyla birlikte yaptığınızda hem soruların çözüm mantığını daha iyi anlayacak hem de kelime haznenizi geliştireceksiniz. Ayrıca metinde geçen konu sanayi devrimi, hücrenin yapısı, hayvanlar alemi vb) hakkında bilgi sahibi olarak sınav için gerekli olan genel kültür bilgi altyapınıza yatırım yapmış olacaksınız. 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
Yorumlar
Soleil
20.05.2021 00:08
Teşekkür ederim :)
  • Okunma Sayısı: 1476