Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS YÖKDİL YDT Sınav İçerikleri

Merhaba. Bu yazımızda YDS YÖKDİL YDT(YKSDİL) sınavlarına hazırlananlar için hangi sınavda kaç soru çıkar ve bu soru tipleri nelerdir sorularına yanıt arayacağız. Keyifli okumalar.


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS YÖKDİL YDT Sınav İçerikleri

YDS - YÖKDİL - YDT SINAVLARI


YDS - YABANCI DİL SINAVI

Ösym'nin en geniş kapsamlı geçerliliği olan dil sınavıdır. Akademik başvurularda kabul edilmekle birlikte, kamu personeli olmak isteyenler ile kamuda çalışırken dil tazminatı almak isteyenlerin girmesi gereken sınavdır. Bununla birlikte bankalar gibi bazı özel kurum ve kuruluşların başvurularda geçerli kabul ettiği bir sınavdır. Kısaca YDS tüm dil sınavları için şemsiye niteliğinde bir yabancı dil sınavıdır. Toplam sınav süresi 180 dakikadır.

YÖKDİL - YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI YABANCI DİL SINAVI

Ösym'nin 2 numarası olarak adlandırılabilecek bir sınavdır. Adından da anlaşılabileceği gibi, akademik başvurularda geçerli olan ve 3 farklı bilim alanında yapılan YÖKDİL, YDS'ye kıyasla (biraz) daha kolay olmakla beraber, alana özgü olduğu için akademisyenlerin ve akademisyen adaylarının kariyerleri için daha çok tercih ettiği bir dil sınavıdır.Toplam sınav süresi 180 dakikadır. YÖKDİL'in yapıldığı 3 bilim alanı şunlardır:

  • Yökdil Fen Bilimleri
  • Yökdil Sosyal Bilimler
  • Yökdil Sağlık Bilimleri

YDT - YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI YABANCI DİL TESTİ

ÖSYM tarafından hazırlanan ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerin girdiği sınavdır. YDS'den daha kolay ancak YÖKDİL'den daha zor bir sınavdır. Toplam sınav süresi 120 dakikadır.

Bu üç sınavla ilgili zorluk kolaylık derecelerini birbirine kıyasla oransal gösterelim. En zor sınav olan YDS'yi 100 olarak gösterirsek şöyle bir sonuç ortaya çıkacaktır:
 

YDS  % 100

YDT  % 80

YÖK  % 65

 

SORU TİPLERİ / SINAVLAR YDS YÖKDİL YDT
KELİME 6 5 5
DİL BİLGİSİ 10 15 10
CLOZE TEST 10 10 5
CÜMLE TAMAMLAMA 10 11 8
ÇEVİRİ 6 12 12
PARAGRAF SORULARI 20 15 15
PARAGRAF TAMAMLAMA 4 6 5
UYGUNSUZ CÜMLE 4 6 5
DİYALOG TAMAMLAMA 5 YOK 5
İNGİLİZCE YAKIN ANLAM 5 YOK 5
VERİLEN DURUMA UYGUN SÖZ YOK YOK 5

 

Tablodan da anlaşılacağı üzere her sınavın kendine özgü soru tipleri olsa da, birçok ortak soru tipi bulunmaktadır. Bundan çıkarmamız gereken sonuç şu olmalıdır. Bu sınavlardan herhangi birisine çalışan bir aday, diğer sınavları da çözerek ÖSYM'nin soru mantığını kavramalıdır. Bu sayede herhangi bir sınavdan alınacak farklı mantıkta bir soru kendi sınavında sorulduğunda, hazırbulunuşluk derecesi yüksek bir şekilde tüm sorularda fikir yürütebilecektir.
Yorumlar
  • Okunma Sayısı: 263