Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS - YÖKDİL Dil Bilgisi Nasıl Halledilir? Dil Bilgisi Kaynakları ile Çalışma Şekli Nasıl Olmalı?

YDS -YÖKDİL'de yüksek başarı için iyi bir dil bilgisi / gramer altyapısı oluşturmak önemlidir. Ancak çalışacağınız kitabın size İngilizce grameri tamamıyla anlatması değil sınavda işinize yarayacak grameri vermesi gerekir.


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS - YÖKDİL Dil Bilgisi Nasıl Halledilir? Dil Bilgisi  Kaynakları ile Çalışma Şekli Nasıl Olmalı?

Ah Şu İngilizce Öğretmenleri (Öğrencileri) Yok muuuu...

Biz İngilizce öğretmenleri anlatmayı çok severiz. Aslında bunun nedeni biraz da siz öğrencilersiniz. Neden mi? Çünkü dinlemeyi çok seviyorsunuz da ondan. "Hocam bu konuda sıfırım en temelden anlatır mısınız?" "Hocam bu konuyu baştan anlatır mısınız? " "Hocam bütün konuları genel bir tekrar yapar mısınız?"

Bu cümleler tanıdık geldi mi? Gülmeyin, gerçekten tanıdık geldi değil mi?

Sizin Gramer Anlatımına Değil, Gramer Soru Çözme Becerisine İhtiyacınız Var

YDS - YÖKDİL gibi akademik bir sınava giriyorsanız ve sınavı ÖSYM hazırlıyorsa, gramer kurallarını ezberlemek ve bunları sadece 'bilmek' size bir noktaya kadar fayda sağlayacaktır. Bunun yerine her öğreneceğiniz gramer konusunu 'uygulama' ile pekiştireceğiniz bir anlatıma ihtiyacınız var. Yani amacınız sadece öğrendiğiniz tense(zaman) konusunu bilmek değil, bu kuralları soru çözerken kullanabilme becerinizi de geliştirmek olmalıdır. Kuru bilgi sizi duraklatır, beceri geliştirmek ise bilginizin olmadığı durumlarda bile sizi hızlandırır. 

Bu nedenlerden dolayı iyi bir gramer kitabı, dil bilgisi kurallarını uygulamaya yani pratiğe dönüklük ilkesiyle anlatmalıdır. Ancak bu sayede sınavın asıl hedefi olan 'soru çözme' becerinizi geliştirebilir ve diğerleri 'to be or not to be' ile yaşam-kalım savaşı verirken siz tıkır tıkır soru çözersiniz. 

Sizin Tüm Gramer Konularına Değil, En Gerekli Konulara Odaklanmaya İhtiyacınız Var

Pratikliğe yani soru çözdürmeye odaklı bir gramer kaynağı buldunuz diyelim, başka ne olmalı? Elbetteki bu kaynak sizi gereksiz konularla uğraştırmamalı. Yoksa sabaha kadar "taq questions, to be'ler, as ... as'ler" ile uğraşıp durur ve ne yazık ki bir adım bile ilerleyemediğinizi hissedip motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz(Allah muhafaza).

Bakın bakalım bu kitap bağlaçlara ne kadar yer vermiş, preposition konusunu baş köşeye yerleştirmiş mi ya da tense, modal, gerund-infinitive-kısaltmalar gibi okuduğunu anlamada en gerekli dil bilgisi konularını öpüp baş ucuna koymuş mu? İyi bir YDS - YÖKDİL gramer kaynağı, pratiğe dönük anlatımı kadar bu saydığımız konularda gerekli anlatım içeriği ile birlikte nitelikli ve yeterli sayıda soruya da yer vermiş olmalıdır. Yoksa sadece genel İngilizce bilginize iyi gelebilir. Bu da sınav için gereksizdir. 

Sizin 'Ayşe goes to school' a İhtiyacınız Yok, Gerçek Sınav Örneklerine İhtiyacınız Var

Soru çözdüren pratikliğe sahip, gerektiği kadar gramer konusu anlatan süpppper bir kitap buldunuz. Sonra bi baktınız konu anlatımlarda eski bir dost "MRS Brown ile MR Brown eat your cake". Good morning size. Yedirdiniz kekinizi yine bu sinsi kedilere. 

Olayın en can alıcı noktalarından biri de burası işte. Daha en baştan hem konu anlatımlarda hem test sorularında verilecek örnekler en basit düzeyde de olsa(bazı özel zorunlu haller hariç) YDS - YÖKDİL kokmalı. İlk çalışmaya başladığınız günden itibaren o kokuyu içinize çekmeli ciğerlerinize kadar YDS -YÖKDİL metinleriyle dolmalısınız, mis gibi ohhh. Endüstri Devrimi(Industrial Revolution), kök hücreler(stem cells), yıldızlar ve gezegenler (stars and planets) havada uçuşmalı verilen her örnekte ve çözülen her testte (bakın ufaktan başladınız bile). Yani bu literatüre öye hakim olmalısınız ki gerçek sınavda bu metinlerle karşılaştığınızda soru zor olsa bile tanıdıklık/aşinalık sayesinde diğerleri ışık görmüş tavşan gibi beklerken siz harekete geçebilesiniz.  

 

Özetin Özeti...

Uygulamaya dönük, yeteri kadar/gereken konuları anlatan ve sınav metinleri dikkate alınarak örnek cümlelere/testlere yer verilmiş bir kitap bulmalısınız. Sorunuzu duyar gibiyim: Var mı böyle bir kitap? Yanıt: tabi ki var: Adından da belli olacağı gibi işin ustası YDS MASTER ...

Kalın sağlıcakla, iyi çalışmalar...

 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
Yorumlar
  • Okunma Sayısı: 1422