Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

YDS'den 70 almak- YÖKDİL'den 90 almak. Ama nasıl?

YDS 70 / YÖKDİL 90 almak zor gibi görünse de imkansız değil. Yüksek puan almak için neler yapmanız gerekir?


Sinan Verboz
Sinan Verboz
YDS'den 70 almak- YÖKDİL'den 90 almak. Ama nasıl?

Bu soruları sormaya başladıysanız sizi tebrik ederiz.Demek ki yüksek hedefler peşindesiniz. Elbette içinizden bir ses bunu yapabilecek misin kaygılarıyla moralinizi bozmaya çalışacaktır, hem şu an hem de süreç içerisinde çalışmalarınızı sürdürürken. Ama siz ona aldırmayın. Sadece ara sıra kendinize bu işi ne olursa olsun başaracağım deyin ve yazımızda size yardımcı olabilecek noktaları dikkatlice not edin.

Öncelikle seviyenizi belirlemeniz gerekiyor. İşe nereden başladığınızı bilmek adına bu oldukça önemli. Bunun için ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Biz bu yazımızda daha çok temeli olan-yani YDS'den 40 üstü YÖKDİL'den 50 üstü puanı yakalamış olan- kişilere hitap ediyor olacağız. 

 

Öncelikle çalışmalarınızı 3 başlık üzerine temellendirmeniz gerekiyor:

  • Çıkmış YDS/YÖKDİL soruları
  • Sınav sorularına yakın düzeyde hazırlanmış bir YDS/YÖKDİL hazırlık kaynağı
  • Kelimeleri ezberletmeyen, öğreten bir kelime kitabı

 

 

Çıkmış YDS/YÖKDİL Soruları

Çıkmış sorular başucu kaynaklarınız olmalı. Birçok kişinin tersini iddia etmesine aldırmayın. Çünkü çıkmış sorular çıkacakların garantisidir. Diğer bir deyişle soru mantığı çok büyük bir değişim göstermeyecektir. Tabi ki sorulacak kelimeler bağlaçlar ve bazı diğer yapılar ufak tefek değişiklikler gösterecektir ama soru mantalitesi değişmeyecektir. 

Daha önceki kurslarımızda YDS çıkmış soruları ezberleyen bir öğrencimizin serzenişini hatırlar gibiyim. 'Hocam ama artık soruları ezberledim.'. Ona verdiğimiz yanıt doğru yoldasın olmuştu ve sınavdan 80 puanı aldığında hep beraber bu mutluluğu paylaşmıştık. Elbette ki aynı sorular sorulmamıştı ama soru mantığı aynı kalmıştı.

Ayrıca YDS/YÖKDİL çıkmış soruları çözmek, hangi tür kaynakları almanız gerektiğini de size gösterecektir. Bu sayede hem ÖSYM hocalarının soru mantığını kavrayıp, bu mantığı kavrayabilmiş bir başka hocanın ve yayınlarının desteğini alarak bu zorlu yolculuğu hem gereksiz anlatımlardan uzak durarak hem de yüksek motivasyonla çalışarak tamamlayabileceksiniz. 

 

YDS/YÖKDİL Hazırlık Kaynağı

Bütün İngilizce kitapları size dil bilgisi konularını anlatabilir. Hatta öyle uzun anlatabilir ki kendinizi bir İngilizce öğretmeni kadar donanımlı hissedebilirsiniz. Ama size sınavı anlatan bir kaynak lazım. Biraz daha açalım. Size sınavda soru çözdürecek kadar dil bilgisi anlatan ve gereksiz detaylardan uzak duran bir kaynak gerekli. Bunun için detaylı bir araştırma yaparak işe başlamalı ve bir çok öğrencinin düştüğü tuzaktan uzak durmalısınız. Bütün kaynaklardan alayım da farklı farklı kitaplardan çalışayım. Bu en büyük hatanız olacaktır ve boş yere kürek çekiyor olduğunuzu hissettirecektir. Bunun yerine iyi bir araştırma yaptıktan sonra gerçek sınava en yakın içeriklere sahip kaynağı edinmeniz sizi hem süreç içerisinde gereksiz anlatımlardan uzak tutacak hem de motivasyonunuzu yükseltecektir. Bir not daha böyle bir kaynağı bulmakta hala zorlanıyorsanız, çözdüğünüz YDS/YÖKDİL sorularını baz alabilir ve bu tarz sorulara özgün bir biçimde yer veren kitapları tercih edebilirsiniz. 

 

Kelime Kitabı

Bu süreçte en çok YDS/YÖKDİL kelime havuzunu özümsemiş bir kitaba ihtiyaç duyacaksınız. Çözdüğünüz çıkmış sorulardakilerle örtüşen mantıkta hazırlanmış bir kelime kitabı için güzel bir araştırma yapmalısınız. Burada en önemli uyarımız şu olacak: Size kelimeleri listeler halinde ezberletmeyen, ilişkiler kurdurarak ve özellikle de bağlamdan kelime öğrenimini destekleyen bir kitap edinmeye çalışın. 

Kelimeleri bağlamından öğrendikten sonra bu kelimeleri doğru metinler içerisinde test edebilecek sorular bulmanız gerekecek. Doğru metinlerden kastımız ÖSYM'nin soru hazırladığı bilimsel metinlerden hazırlanmış kelime sorularna ulaşmalısınız. Bu sayede sınavda hem konu ağırlığı hem de kelime içeriği bakımından benzeşen sorularla karşılaştığınızda rahat edebilirsiniz. 

 

Sonuç

Sınav hazırlık süreci ciddiye alınması, başından sonuna iyi planlanması ve en önemlisi de işinizi kolaylaştıracak kaynaklarla yola çıkılması gereken bir süreçtir. Bunun için çalışmalarınıza başlamadan önce, kullanacağınız kaynaklar için 2-3 günlük araştırmalar yapmak çok önemlidir. 

YDS 70 - YÖKDİL 90 puanlara nasıl ulaşabileceğinizi anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda çıkmış soruların ve almanız gereken kelime ve dil bilgisi/soru kaynaklarının önemine yer vermeye çalıştık. Ulaşmak istediğiniz notlar yüksek olsa da doğru kaynaklarla bunu gerçekleltirebileceğinize inanıyoruz. Tabi bir de eklememiz gerekir ki süreç içerisinde disiplin ve yılmazlık becerilerinize de ihtiyacınız olacak. Umarız bu yazımızla ihtiyaçlarınıza bir nebze olsun karşılık verebilmişizdir. Sınav çalışma sürecinde başarılar dileriz. 

DEVAMI GELECEK
Yorumlar
YÖKSAVAR
30.03.2021 19:50
Elinize emeğinize sağlık. Yol gösterici bir metin olmuş.

Sinan Hoca: Güzel başarıları yakaladığında bunu haber almak isteriz :)
  • Okunma Sayısı: 6087