Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

Sıfırdan YDS'ye Nasıl Çalışılır?

Hiç temeliniz yok yani sıfırdan başlayacaksınız YDS çalışmalarına. Bunun için yapmanız gerekenleri anlattık. Nereden başlamanız gerektiğini ve nasıl ilerleyeceğinizi bu yazımızda bulacaksınız. Keyifli okumalar


Sinan Verboz
Sinan Verboz
Sıfırdan YDS'ye Nasıl Çalışılır?

YDS Ekstra Large (mı?)

Büyük düşünür Nil Karaibrahimgil'in de dediği gibi "Onun aşkı bana ekstra large(x3), daha benim boyum / kilom / yaşım kaç?". Evet kabul edelim YDS Ekstra large bir sınav. Ama şunu da kabul edelim: BİR ÇANAKKALE DE DEĞİL HANİ! Peki YDS barajı nasıl geçilir, yüksek notlara nasıl ulaşılır ve en önemlisi nereden başlanır.

Sondan başlayalım. Önce seviyenizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için iki yol var. Birincisi ve bizim önerdiğimiz, alacağınız sonucu kendinize  ve başkalarına söyleyeceğinizden dolayı nabzınız hafif yükselse de, gerçek bir YDS başvurusu yapıp sınava girmek.(Başvuru yaptığınızı kimseye söylememek nabzınızı normale döndürebilir). İkincisi biraz sizin SAMİMİ olmanıza bağlı olarak işe yarayabilir. ÖSYM ana sayfasına girip en son yayınlanan sınavı indirin. (Hemen değil yazı bitsin öyle tıklayın). Mümkünse çıktısını alın. Gerçek sınav ortamı yaratın. Yani telefonunuz olmadan, sadece su ve kalemlerinizle başbaşa kalabileceğiniz bir ortam yaratın. Optiğim yok ki diyorsanız hazır optiğimizi kullanmak için tıklayın ve çıktısını alın. İşte samimiyetiniz burada başlıyor. Hem bu ortamı yaratıp hem de başından kalkmadan 180 dakika sınavı çözebiliyorsanız gerçek sınava yakın bir not alarak seviyenizi belirleyebilirsiniz. 

Not: YDS'de puan hesaplamanızda yanlış doğruyu götürmez. Sadece doğru sayılarınızı 1.25 puan ile çarparak puanınızı hesaplayabilirsiniz. Örneğin 40 doğrunuz ve 40 yanlışınız varsa 40x1,25=50 puan alırsınız. Bu nedenle hiçbir soruyu boş bırakmayın ve sallayın.

Artık YDS'ye Hazırlanmaya Başlayabilirsiniz

Sınava girerek ya da kendinizi samimi(gerçekçi) bir sınava tabi tutarak seviyenizi belirlediniz. Çıkan sonuçlara göre nereden başlayacağınıza gelelim. Sonuçlarınıza göre yapmanız gerekenler ile bunları nasıl ve ne kadar sürede gerçekleştireceğinizi anlatmaya başlayalım:

Puanınız 0-30 Arasındaysa

Dil bilgisi ve kelime bakımından önemli eksiklikleriniz var demektir. Ne var ki bunda? Zaten, az çok siz de sonucun böyle olabileceğini içten içe tahmin ediyordunuz. Önemli olan sonucunuz değil, bu sonucun size ne söylediği değil midir? Evet diyorsanız bu sonucun size ne söylediğine yine samimiyetle kulak verin lütfen.

Öncelikle bu işi kendi başınıza yapabilir misiniz sorusu aklınızı kurcalayacaktır. Önerimiz iyi bir uzmandan destek almanız. Çünkü dil bilgisi ve kelime milletçe yıllarca öğrendiğimiz ama bir türlü bizlerde yerleşmeyen temel unsurlar. İşinin uzmanı bir YDS EĞİTMENİ -İngilizce öğretmeni değil-, size her şeyi değil çalışmanız gerekenleri sistemli bir şekilde kademeli olarak sunacak ve bunun takibini yapacaktır. Bütün bu süreci dil bilgisi, kelime öğrenimi ve çeviri eğitimiyle başlatarak okuduklarınızı tüm kelimeleri bilmeden bile nasıl anlayabileceğinizi size öğretecektir. Sonrasında YDS soru tipleri üzerinden ilerleyerek, öğrendiğiniz kelime, dil bilgisi ve çeviri bilgilerinizi sınav sorularını çözerken nasıl kullanabileceğinizi gösterecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz temel eğitim süresi yaklaşık olarak 4-5 aylık bir eğitime karşılık gelir ve sonucunda 50 üzerinde bir YDS puanına ulaşabilirsiniz. Kritik soru şu: 50 puanın ne kadar üzerine ulaşabilirim? Yanıt: Çalışmaya ayıracağınız zaman, çalışma sırasındaki samimiyetiniz ile YDS EĞİTMENİNİZİN azmi ve size sunduğu kaynakların kalitesi ile bu kaynakların sınav sorularına yakınlık derecesi bunu belirleyecektir. Ancak gerçekçi olmak gerekirse 4-5 aylık bir sürede 0-30 puandan çıkılabilecek zirve not 60 ancak olabilir. 

Puanınız 30-60 Arasındaysa

Dil bilgisi ve kelime bakımından temel altyapınızı oluşturmuşsunuz demektir. Bu noktada sadece orta üstü seviyedeki dil bilgisi yapıları ve kelime dağarcığınızı geliştirmenize ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için yine aklınıza gelecek ilk soru: Kendim mi hazırlanayım yoksa bir yardım mı almalıyım? Yine önerimiz iyi bir uzmandan destek almanız olacak.

Temel altyapınız oluşsa  bile, üzerine inşa etmeniz gereken dil bilgisi, kelime dağarcığı ve okuduğunu anlama becerileri konusunda iyi bir YDS EĞİTMENİ sizi gerekli çalışmalara yönlendirerek daha hızlı ve etkili ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu sayede YDS için gerekli olmayan kelime, dil bilgisi ve diğer becerilerle vakit kaybetmek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca YDS EĞİTMENİNİZ size sınavda çıkabilecek türden konu alanlarını sağlayacak ve bu sayede hem bilgi hem de konu ağı bakımından daha verimli ve etkili çalışabileceksiniz. 

Peki kendiniz hazırlanmaya karar verdiyseniz, neler yapmalı ve nereden başlamalısınız? Öncelikle ister YDS'ye girmiş olun isterseniz sınavı kendiniz çözün mutlaka analiz edin.Bu analizlerin sonucunda hangi bölümlerden ne kadar doğru ve yanlış yaptığınızı belirleyin. Bölümlere göre doğrularınızı ve yanlışlarınızı ileride yapacağınız denemelerle kıyaslamak için mutlaka saklayın. Sıra geldi eksiklerinize göre oluşturacağınız planlama ve kaynakları belirlemeye. 

İyi bir plan elbette ki başlangıç seviyenize ve hedefinize göre şekillenecektir. Eğer planınız notunuzu en az 1,5 katı kadar arttırmaksa, kabaca 4-5 aylık sürede günde 3 saatin altına düşmemelisiniz. Kendinize göre planınızı bu rakamlardan yola çıkarak hazırlayabilirsiniz. Ayrıca başladığınız günden itibaren çalışmalarınızın hızına ve iş yoğunluğunuza göre çalışma sürenizi arttırabilir veya düşürebilirsiniz. 

Gelelim asıl soruya. Ne çalışacağım? Hangi kaynaklardan yararlanmalıyım? Bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor çünkü doğru kaynak YDS çalışmaları için önemli konudur. En yakınınızdan başlayın. Yakın çevrenizde bu sınavı geçenler ne yaptı, hani kaynaklarla çalıştı ve  başarıya nasıl ulaştı. Burada çok dağılmadan çeşitliliğe kendinizi boğmadan ilerlemenin doğru olduğuna inanıyorum bir YDS EĞİTMENİ olarak. Başlangıçta alacağınız kaynaklarla YDS'de çıkmış soruları karşılaştırabilirsiniz. Soru tipi ve metin benzerliği olan kaynaklar her zaman ilk tercihiniz olsun.  Ayrıca anlatımın türkçe olmasına ve sınav sorularına benzer örneklerin yanında çıkmış sorularla pekiştirilmiş olmasına dikkat edin. İzleyeceğiniz kaynaklara ek olarak tabi ki çıkmış YDS sorularını edinin ister ÖSYM sitesinden indirin isterseniz çözümlü açıklamaları olan bir kitap alın. 

Gördüğünüz gibi ikinci yol biraz meşakkatli olsa da yapılamaz değil. Ancak güvenebileceğiniz bir eğitmenle çalıştığınızda size hem kaynak hem de çalışma düzeneği bakımından gerekenleri sağlayacağı için size sadece gerekeni yapmak kalacaktır: ÇALIŞMAK!

Puanınız 60-80 Arasındaysa

Siz zaten harikasınız. Şu ana kadar bu sınavla ilgili pek çok şeyi deneyimleyerek öğrendiniz. Sadece sınavda takıldığınız belli bölümler var ya da bir türlü kendinizi disipline edip çalışma masanızın başına oturamıyorsunuz. Yahut çalışmaya başladıktan birkaç gün sonra pes ediyorsunuz. Yine burada o muhteşem soruyla karşı karşıyasınız: Kendim mi çalışayım yoksa bir YDS eğitmeninden yardım mı almalıyım? Yanıt: Size bağlı olarak her ikisi de olabilir. 

Bir eğitmen ile çalışmaya başlayacaksınız bunun birebir olmasını öneririz. Çünkü bu çalışmada vakit kaybına tahammülünüz olmayacak. Bu çalışmaya başladığınızda eğitmeniniz, önce puanınıza göre nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyerek gereken kaynakları size sunup planlayacaktır. Süreç içerisinde çalışmalarınızı değerlendirip en doğru şekilde sizi yönlendirecektir. Gereken sınavları yaparak, hem ilerleme kaydettiğiniz noktaları hem de geliştirmeniz gereken yönleri sizinle paylaşacaktır. Bu sayede size yine sadece çalışmak kalacaktır.

Eğer sınava kendiniz hazırlanmak istiyorsanız, bu yolda daha önce başarıyla yürümüş ve süreci başarıyla tamamlamış kişilerle iletişime geçip onlardan yardım almanızı öneririz. Blog yazıları, sosyal medya ve YouTube size bu konuda danışma alanı sunacaktır. Burada yine en önemli unsur doğru kaynakları belirlemeniz olacaktır. Bu kaynakların gerçek sınav deneyimi yaşatabilecek türden olmasına özen göstermelisiniz. Unutmayın "her kaynak size konu anlatır, ancak sadece çok azı sınavı..."

Doğru kaynakları belirledikten sonra 4-5 aylık bir süre içerisinde günde üçer saat ortalama bir çalışmayla 90+ bir puan alabilirsiniz. Çalışmalarınız sırasında yapmanız gereken en önemli şey şu: her yanlış sorunuzun peşine düşün ve paragraf soruları da dahil yanlışlarınızı yazılı çevirin. Süre içerisinde her bir hafta bittiğinde o hafta neler yaptığınızı değerlendirerek bir sonraki haftayı planlayın. Yine unutmayın: Kendinizi değerlendirmek başarıya giderken en çok ihtiyacınız olan çalışma olacak. Bu değerlendirme işlemlerine her hafta en az bir saatinizi ayırın. Değdiğini göreceksiniz. 
 

SONUÇ

Büyük bir sınava hazırlandığınızı biliyorsunuz. Bu sınav öncesinde işe nereden başladığınızı bilmeniz yani seviyenizi belirlemeniz, doğru bir başlangıç yapıp bu süreci en iyi şekilde tamamlamanız açısından çok önemli. Bununla birlikte süreci tek başınıza mı yoksa bir uzmanın yardımıyla mı devam ettireceğinize de karar vermelisiniz.

Başlamak bitirmenin yarısı derler. Gerçekten de bir yerlerden başlamak ve süreci devam ettirmek size keyif verecektir. Ancak yolun/sürecin diğer yarısını başarıyla bitirmek için en gerekli çalışma, kendinizi sürekli değerlendirmek olacaktır. Bu değerlendirmeleri yaparak performansınızı hafta hafta arttırıp ilerlediğinizi gözlemledikçe, YDS gibi aşılması zor görünen bir sınavda bile hedeflediğiniz notu alabileceğinize yavaş yavaş inanmak size büyük keyif verecektir. 

Umarız bu yazımız, sürecin başından sonuna kadar size ışık tutacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olarak  YDS gibi zor bir sınavda başarı hissini yaşatacaktır. İyi çalışmalar dileriz.

 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
Yorumlar
deniz
15.01.2022 20:08
içimi biraz da olsa rahatlattınız,teşekkürler...

Sinan Hoca: :) sevindim
Ayse
10.01.2022 16:52
Tesekürler
Ayse
10.01.2022 16:52
Tesekürler
Zuhal
02.12.2021 12:15
En doğru teknik sizin önerdiğinizdir hocam teşekkür ederim aydınlatıcı bir yazı oldu.

Sinan Hoca: Teşekkürler:)
şuan sıfırım
24.11.2021 14:48
hocam bana 50 yeter. vakit ayırabileceğim zaman gece 22- 01 saatleri arası. bu şekilde 4 ayda sıfırdan 50 yapmak imkansız mı hocam?

Sinan Hoca: Hedef yökdilse değil yds zorlayabilir. Ama en önemlisi hedefe ulaştıran DOĞRU STRATEJİ ve KAYNAKLARA ulaşman. Taktik kısa yol ve saçma sapan ipuçları verip kısa yoldan köşe döndüreceğini vadeden eğitimlerden uzak durup ÇEVİRİ ve ANLAMAYA odaklanman.
gökan
12.11.2021 20:34
okurken yoruldum ya
nes
12.11.2021 13:44
teşekkür ederiz hocam
Umut
05.11.2021 17:01
Teşekkürler...
Şeyma
30.10.2021 16:55
Benim gibi sıfırdan başlayacak olan birisi için güzel bir yazı oldu ön bilgilendirme, dikkate alacağım inşallah istediğim sonucu alabilirim, teşekkürler..

Sinan Hoca: Umarım güzel sonuçlar aldığında tekrardan buraya yazmanı isterim
Selda Okuyaz
12.10.2021 09:09
Teşekkür ederim.
Selda Okuyaz
11.10.2021 19:35
Teşekkür ederim.
berkeleyshugi
03.10.2021 09:15
Çok güzel bir anlatım.

Sinan Hoca: Teşekkürler:)
blackangel
30.09.2021 23:48
Teşekkür ederim
nur
28.09.2021 21:34
teşekkürler
HEMSİRE
26.09.2021 14:56
Şimdiye kadar gördüğüm en iyi tavsiyeydi. Uygulamak için sabırsızlanıyorum.

Sinan Hoca: Dönütlerini paylaşırsan sevinirim:) Herkese yararlı olabiliriz böylece
bankaci
12.09.2021 08:53
tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim cok sagolun.

Sinan Hoca: Rica ederim iyi çalışmalar :)
bankaci
12.09.2021 08:52
tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim cok sagolun.
Njl YLÇNKY
11.09.2021 20:11
Tam da ne yapabilirim ki soruma cevap oldu. Kaleminize sağlık sayın hocam.

Sinan Hoca: Umarım güzel bir sınav başarının sonucunda da buraya dönüp sonucunu bize bildirirsin :)
Nazlı
13.06.2021 21:47
Ben mezuna kalmıs biri olarak bir ingilizce kursuna gittim ama hocalarım değiştiği için pek birsey anlayamadim yinede bana bisiler katti hergün düzenli olarak ingilizce kelime çalisiyorum kesinlikle ezberlemiyorum ve ertesi gun tekrarini yaptigim icin akilda kalici oluyor ingilizce netlerim berbat nasıl bir calisma onerirsiniz nerden başlamalıyım bana yardimci olursanız cok sevinirim

Sinan Hoca: Merhaba Nazlı. Doğrudan YDS/YDT sınava hazırlayan bir kurs alabilirsen netlerin yükselecektir. Aldığın kursla birlikte soru çözmek ve özellikle de sınava benzeyen sorular çözmek çok değerli. Belli bir noktaya geldikten sonra da hocanın rehberliğinde deneme yapmak. Temel aşamalar bunlar
Çok şeyin azını yapan Şahıs
31.05.2021 12:08
Sağ olun, nitelikli çalışmam için bir teşvik oldu

Sinan Hoca: Sevindim:)
Deniz
26.05.2021 19:05
Hocam merhaba öncelikle. Şu an 11. sınıfım seneye 12. sınıf olacağım. 11. sınıfı sayısaldan okudum yani bir yılım çöpe gitti diyebilirim hiç ders çalışmadım neredeyse.İngilizce seviyem B2. Sizce 12. sınıfta düzenli bir çalışmayla TYT+YKS Dil tamamen bitirilebilir mi? Çok fazla zorlanır mıyım?Şimdiden fikriniz için teşekkürler.

Sinan Hoca: Merhaba Deniz. Öncelikle sayısal okuman dezavantaj değil büyük bir avantaj olabilir matematik dil puanında çok etkili. Hedeflerin açık ve net olmalı ve doğru yöntemlerle DİL ALANI çalışmalarına başlamalısın. Saçma sapan teknik taktik anlatan her ŞEYDEN uzak dur. Doğru bir yöntemle çalışmak için Coach/Ed.U eğitimlerimizi inceleyebilirsin sitemizden. Aklına takılan olursa web sitemizdeki wapp numaramızdan doğrudan bana uklaşabilirsin. Görüşmek üzere.
alara
26.05.2021 14:21
hocam ilk defa sınava girdim ve utanarak söylüyorum ama 32 aldım. evet puanım çok düşük ama İngilizce seviyem kesinlikle bu kadar kötü değil. b1 seviyesindeyim çok iyi olmadığının farkındayım ama bir temelim var. ayrıca aylardır normal bir İngilizce kursuna gidiyordum ama yds için hiç yeterli olmadı maalesef. ilk defa bir İngilizce sınavından bu kadar düşük puan aldım, ailem ve ben çok şaşkınız. bu tarz bir sınavı hayatım boyunca ilk kez deneyimledim(kötü bir deneyim oldu) yds kursuna yazıldım ve hemen çalışmaya başladım. günde en az 4 saatimi ayırarak sistemli bir şekilde eğitmenimin istediği şekilde çalışmaya başladım. en az 60 puan alma imkanım var mı bu süreç içerisinde?

Sinan Hoca: merhaba Alara. Öncelikle sahip olduğun İngilizce altyapısı sınav için gerekli olan altyapıdan farklı. Bu altyapıyla YDS beklentisi oluşturmuş ve bu beklenti karşılanmadığında hayal kırıklığı yaşamışsın. YDS içerik olarak genel ingilizce kurslarınan farklıdır ve SEVYEN NE OLURSA OLSUN genel ingilizce kursu yerine YDS TEMEL HAZIRLIK kursu almak her zaman işe yarayacaktır ki sen de zaten bunu DENEYİMLEYEREK anlamışsın. Başladığın kursta dikkat etmen gereken hususlar şunlar. Derslerde çözdüğün soruların YDS sorularına benzemesi en öncelikli konu. Bununla birlikte eğitmenin senin gelişimini sürekli izleyebiliyor olduğu bir kurs alıyor olman önemli. Yani 300-400 kişilik eğitim gruplarında bu mümkün değil. ama malesef insanlar UCUZ(uygun değil) olduğu için veya büyük bir grup tercih ettiği için kendi eğitim süreçlerine zarar verecek içeriklerini araştırmadıkları eğitimleri tercih ediyorlar. Son olarak gerçek sınav sorularından oluşan denemeler çözmen ve gelişimini kendin de takip etmen gerekiyor. Bunlar yapıldığında 60 mümkün bir puan gibi görünüyor. başarılar dilerim.
serhat ş
13.05.2021 18:27
mezun kaldım bu sene acaba sıfırdan başlarsam ortalama 3 bin 4 bin arası kelime ezberlersem ve grammer az çok çalışırsam oda inşallah alırım acaba 65 doğru yapabilirmiyim

Sinan Hoca: Öncelikle umarım hedeflediğin üniversitede eğitimine başlarsın. Ezberden ziyade farklı çalışmalar öneriyorum. Sitemizdeki kelime nasıl çalışılır ve diş bilgisi nasıl çalışılır yazılarını okumanı ve öyle çalışmalarına başlamanı öneriyorum.
Ümran
04.05.2021 02:12
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu sene YKS sınavına giricem ve Kore Dili Ve Edebiyatı bölümünü istiyorum ama YDS sınavından belli bir puan almam gerekiyor ve benim ingilizcen baya kötü en baştan baslamam gerekiyor ve muhtemelen mezuna kalıcam. Sorum şu 2022 sınavına kadar İngilizceyi halledebilir miyim?

Sinan Hoca: Merhaba. Kore dili edebiyatını bu kadar net hedef koyduğuna göre özel bir ilgin var öncelikle bu güzel bir şey yani net olman. Bunun için doğru çalışma planıyla ve sınava yönelik sorularla oluşturulmuş programla çalışman gerekiyor. Ayrıca türkçe ve özellikle matematik konusunda da kendini geliştirmelisin.
Büşra
29.04.2021 13:48
Kıymetli bilgileriniz için teşekkür ederim ??

Sinan Hoca: Rica ederim:)
ŞULE
24.03.2021 17:51
Gerçekten böyle bir yazıya ihtiyacım vardı, açıkçası sınav gözümü korkutuyor ama tabi çanakkalede değil seviyem 50 civarı sanırım bir yds koçuyla başlamam iyi olacak benim için, teşşekkür ederim yardımınız için.

Sinan Hoca: Merhaba Şule. Başlangıcı seni doğru yönlendiren bir mentör ile yapman çalışmalarından verim almanı ve daha motivasyonlu ilerlemene yardımcı olabilir. Bu arada eğitimlerimiz online devam ediyor. Yukarıdaki numaradan doğrudan benimle iletişime geçebiliyorsun. Bilgin olsun.
Fişek
15.03.2021 09:53
Teşekkür ederim
Sıla Akbulut
10.03.2021 09:43
Teşekkür ederim gerçekten böyle bir şeye ihtiyacım vardı. Elinizden sağlık çok sağ olun yazıların bir kısmını okudum daha sonra devamını okuyup buraya yazacağım emeğiniz için çok müteşekkir oldum cidden ????

Sinan Hoca: Faydalı olmasına çok sevindim sıla youtube kanalımızda şimdilik sınırlı olsa sa işine yarayabilecek örnek ders ve soru çözümleri de var. İyi çalışmalar dilerim
Ezgi
07.03.2021 22:06
Yds temel seviye için başlama kararı aldım .Bu güzel bilgilendirme için emeğinize sağlık .

Sinan Hoca: Umarım çalışmaların sırasında destek olacak diğer yazılarımız da başarına önemli katkı sağlar:)
Hfz
04.03.2021 01:16
Tesekkurler

Sinan Hoca: :)
Ali Osman Sarı
28.02.2021 14:28
Çok teşekkürler. Moral ve motivasyonumu yükseltiyorsun.

Sinan Hoca: Rica ederim????
Ülkü
26.02.2021 06:06
Bu güzel bilgilendirme için çok teşekkür ederim Hocam,,Seneye size sonucu atıcam?

Sinan Hoca: Rica ederim Ülkü. Umarım yararlı çalışmalarının sonucunu göndereceğin güzel sonuçla taçlandırırsın. Memnun olurum.
Turko
24.02.2021 20:37
Paylaşım için çok tesekkürler.
fatih
23.02.2021 00:18
güzel samimi bir paylaşım suan yds eğitmeniyle devam karari aldim bu paylaşımın etkisiyle teşekkür ederim

Sinan Hoca: Rica ederim. Umarım çalışmaların konusundaki diğer yazılarımız ışık tutacaktır zorlandığın noktalarda.
Nuray ÖZKAN
22.02.2021 11:18
Teşekkürler , gayet samimi ve güzel bir anlatım .

Sinan Hoca: Teşekkür ederim:)
darbuka
06.02.2021 03:04
yazınız çok faydalı oldu teşekkür ederim.

Sinan Hoca: Keyifli öğrenmeler dilerim.
Mustafa Öztürk
02.02.2021 12:09
Çok değerli fikirleriniz için teşekkür ederim, istifade ettim ve etmeye de çalışacağım inşallah, çok selamlar..

Sinan Hoca: Yararı olması dileğiyle. teşekkürler
Mustafa Öztürk
02.02.2021 12:05
Çok değerli fikirleriniz için teşekkür ederim, istifade ettim ve etmeye de çalışacağım inşallah, çok selamlar..
asena
04.01.2021 19:27
teşekkür ederim iyi ki varsınız :)

Sinan Hoca: Rica ederim. İyi çalışmalar:)
  • Okunma Sayısı: 25551