Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

Kendinize özel YDS-YÖKDİL çalışma programı nasıl hazırlanır(Sıfırdan başlayanlar için)

YDS-YÖKDİL için kursa gidemiyorsunuz ama istediğiniz puanı almak için yüksek bir motivasyon ve daha da önemlisi yılmaz bir azim sahibi misiniz? Bu yazımızda bunu nasıl yapacağınızı size anlatmaya çalışacağız.


Sinan Verboz
Sinan Verboz
Kendinize özel YDS-YÖKDİL çalışma programı nasıl hazırlanır(Sıfırdan başlayanlar için)

Hayalini kurduğunuz akademik kariyer ya da farklı bir alanda size yardımcı olacak dil puanını almak için gerek maddi imkanlar gerekse doğru kursu bulamadınızı düşündüğünüz için bunalmış hissediyor olabilirsiniz. Ancak siz bu kadar güzel hedefler peşindeyken bunalıma girmenize izin verecek değiliz.

Peki nereden başlayacaksınız. Kendinizi ve seviyenizi bilmekten. Eğer hala okumadıysanız bu yazıya devam etmeden önce "Sıfırdan YDS'ye Nasıl Çalışılır?"  isimli blog yazımızı okuyarak seviyenizi belirleyebilir ve eğer temel seviyedeyseniz sonrasında kaldığınız yerden bu yazıya devam edebilirsiniz. 
 

YDS- YÖKDİL için temel seviyede olduğunuzu belirlediniz ve kendiniz bu yolda yürümeye karar verdiniz.  Artık YDS-YÖKDİL sınav yolculuğunda seviyenize göre çalışma programınızı nasıl oluşturabileceğinizi anlatmaya başlayabiliriz. 
 

Seviyeniz 0-30 Puan Aralığındaysa

Haftanın 6 günü en az 3-4 saatlik yoğun bir mesai ile çalışmaya hazır mısınız? Hatta 7. gün de tüm bu süreci değerlendirip tekrardan planlamaya? Yanıtınız evet ise şimdi ihtiyaçlarınıza göre bu planın içini dolduralım. 
 

Dil Bilgisi
Öncelikle İngilizce dil bilgisi konularını değil, size sınavı anlatan bir kaynak bulmalısınız. Bunu biraz açalım. İlk olarak sınavda yer alan konulara daha çok ağırlık veren bir dil bilgisi kitabı edinmelisiniz. Bununla birlikte anlatımların sınavda çıkmış sorular veya benzerleriyle örneklenmiş olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Yani alacağınız bu kitap hem kapsam geçerliği olarak sınav için en gerekli olan konulara yoğunlaşmalı, hem de anlatılanları sınav benzeri sorularla pekiştirerek size en başından soru çözdürmeye başlayabilmeli. Diğer bir deyişle "to be" fiiliyle başlayıp "Mike goes to school, mrs brown lives here" örnekleriyle başlayıp size konu anlatan ama sınavdan hiç bahsetmeyen kitap ve kaynaklardan uzak durmanızı öneriyoruz. Zaten siz de sıkılmadınız mı elin İngilizi'nin yaptıklarının çetelesini tutmayı? Son bir öneri daha, alacağınız kitabı derin araştırmalarla belirlerken çıkmış sorulara bakabilirsiniz.

Nihayet başucu kitabınıza karar verdiniz ve dil bilgisi konularını video anlatımlarla pekiştirmek istiyorsunuz. Bu konuda da önerilerimiz yukarıdakilerle doğru orantılı olacaktır. İzleyeceğiniz videolar tense,bağlaç, preposition gibi sınavda en çok çıkan konulara gerektiği kadar odaklanarak soru çözümüne yönelik çalışmalar içermelidir. Yani "en başından alıyoruz yıkama yağlama yapıyoruz" türünden olmamalıdır. Olayın gerçek "to be or not to be"si budur.   

 

Kelime

Temel seviye kelime eğitimi için doğru kaynak, en az dil bilgisi kaynağı kadar önemlidir. Size sınav kelimelerini öğretecek - ezberletmeyecek- bir kaynağa ihtiyacınız olacak. Kelimeleri kalıcı olarak öğrenebilmeniz için, size çeviri eğitimi veren ve bağlamdan öğrenme yöntemlerini uygulatabilen bir kaynağınız olmalı. Bağlamdan öğrenmeye başladığınızda kelimeleri ezberleyip unutmanın verdiği kısır döngüyü kırarak öğrenmeniz kalıcı hale gelecek ve öğrenme motivasyonunuz her geçen gün artacaktır. 
 

Doğru kaynağı bulduktan sonra, kelime eğitiminiz için her gün mümkünse ara vermeden en az 1-2 saat ayırmanız gerekiyor. Çünkü bu öğrenme süreci kelime öğrenmeyi öğrenme sürecidir. Bununla birlikte bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızda strese kapılmadan bağlamdan kelimeyi tahmin etme becerilerinizi geliştirme sürecidir. Bu öğrenme asla günde şu kadar kelime ezberledim şu kadar kelime biriktirdim türünden bir sonuç değildir. Bu nedenle öğrenme süreci yeteri kadar odaklanılarak ve mümkünse kesintiye uğramadan sürdürülmelidir. 
 

Son olarak kelime öğreniminde bağlamdan öğrenmenizi destekleyecek bir diğer önemli kaynak da İngilizce-İngilizce sözlükler olacaktır. Longman Online Dictionary bu anlamda önerdiğimiz en nitelikli sözlüklerden biridir. Sınav örneklerine benzer örnekleri çevirerek,  bilmediğiniz  kelimeleri öğrenebilirsiniz. 

Odaklanmanız Gereken Soru Tipleri,Çalışmalar ve Doğru Kaynaklar

Dil bilgisi ve kelime üzerine yaklaşık 2-3 aylık bir çalışma sürecini bir arada yürütüp temel altyapınızı oluşturdunuz. Artık kazanmış olduğunuz bilgi ve yetkinlikleri ÖSYM'nin dil sınavlarında yer alan beceri testlerinde uygulamaya hazırsınız.
 

Elbette ki öğrendiğiniz dil bilgisi ve kelime yapılarını beceri testlerinde uygularken zaman zaman eksiklikleriniz ortaya çıkacak. Çünkü bilginin beceriye dönüşmesi zaman alacak. Ama sabırla aşağıda vereceğimiz soru tiplerine odaklanıp yanlışlarınızı anlamak için bol bol çevir yaparsanız bu süreçten istediğiniz zaferle çıkacaksınız. 
 

Cloze test

Her biri 5 adet dil bilgisi ve kelime yapılarından oluşan ve 2 adet sorulan toplam 10 sorunun yer aldığı orta seviyede okuma parçalarıdır. Bu soru tiplerinden her gün en az 2 tane çözüp yanlışlarınızı yazılı çevirmelisiniz. 

Cümle tamamlama

Yarım bırakılan bir cümleyi genellikle bağlaçsal anlam ilişkisi kurarak bir başka cümleye bağlama becerisinin ölçüldüğü soru tipidir. Bu sorulardan her gün en az 10 tane çözerek ilerlemeli ve yanlışlarınızı yazılı çevirip ara ara geri dönerek incelemelisiniz. Mümkünse çevrilmiş halini bulup kendi çevirilerinizi karşılaştırmalısınız. 
 

Çeviri soruları

Günlük en az 30 soru çözerek hem doğru çeviri yöntemlerini öğrenmeli hem de sürekli kendinizi geliştirerek bu soru tipinde çözüm hızınızı arttırmalısınız. Bu soru tipiyle ilgili yanlış incelemesi yapmak hatalarınızın farkına varmanıza yardımcı olarak sizi çok geliştirecektir. 

Doğru kaynaklar

Temel seviyeden başlayan biri olarak gireceğiniz ilk sınavda, yukarıda bahsettiğimiz kelime, dil bilgisi, cloze test, cümle tamamlama ve çevir soruları sizin asıl odak noktanız olması gerekir. Bu soru tiplerinden ilk ikisi için kaynaklarınızın ne olması gerektiğini kendi bölüm başlıkları altında anlatmıştık. Şimdi tamamının yer aldığı öncelikli kaynakları anlatacağız.

Kolaydan-zora doğru sırasıyla daha Yökdil-Yksdil-Yds çıkmış soruları çözerek işe başlamanız en doğrusu olacaktır. Çünkü sınav sorularını tanıyarak daha sonrasında alacağınız kaynakları daha doğru seçebilir ve gireceğiniz sınavla örtüşen türden sorular çözerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. (Yökdil-Yksdil-Yds sınav içerikleriyle ilgli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

Çıkmış sorularla kendinizi yeterince(2-3 hafta) yoğurduktan sonra artık kitapçılara yol alabilir ve gerçek sınav mantığıyla hazırlanmış sorularla hazırlandığından emin olduğunuz kaynaklara karar verebilirsiniz. 
 

Sonuç

Temel seviyeden başlayan ve kendini programlama konusunda sorun yaşayanlara yönelik bu yazımızda gerek doğru kaybak kullanımına gerekse program oluştururken dikkate alacağınız noktalara değinmeye çalıştık. Bu anlamda okuduklarınızı basitten karmaşığa ve adım adım planlayarak uygulamal sizin elinizde. 
 

Yazımızı okuduktan sonra ilk adım olarak çok geniş kapsamlı düşünüp kendinizi daha en başından demotive etmek yerine basit bir planlamayla en kolay gördüğünüz çalışmayla işe koyulmanızı öneririz. Yazımızın ilk bölümünde de belirttiğimiz gibi haftada bir gün yaptığınız planı gözden geçirerek yoğunluğunu azaltıp arttırmak zaten sizin elinizde.
 

Elbetteki başlamak bitirmenin yarısıdır ama diğer yarısında göstereceğiniz çaba ve zor anlarda sergileceyeğiniz azim ve kararlılık bir o kadar önemlidir. Aklınıza takılan sorular olursa size yardım etmeye hazırız. Aşağıdaki yorum bölümünden (takma) adınızla sorularınızı bize gönderebilirsiniz.

 

Azim ve kararlılık dolu iyi bir çalışma süreci geçirmenizi dileriz. Kolay gelsin

 

Küçük bir yorum da olsa lütfen değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın. Bu küçük bir teşekkür de olabilir. 
Yorumlar
aylin
22.01.2021 23:10
teşekkürler :)
  • Okunma Sayısı: 3037