Sinan Verboz Akademi
YDS / YÖKDİL Online Hazırlık
Tıkla Ara    Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp
Öğrenme Sistemine Giriş

eYDS Nedir? eYDS Başvurusu Nasıl Yapılır? eYDS Ücreti Nedir? eYDS Nerelerde Yapılır? YDS'den Farkı?

eYDS başvuruları, sınavın nerelerde yapıldığı ve ücreti ile normal YDS sınavından farkları benzerlikleri ile ilgili her şeyi blog yazımızda bulabilirsiniz.


Sinan Verboz
Sinan Verboz
eYDS Nedir? eYDS Başvurusu Nasıl Yapılır? eYDS Ücreti Nedir? eYDS Nerelerde Yapılır? YDS'den Farkı?

eYDS Nedir?

e- YDS ÖSYM tarafından yılın hemen her ayında elektronik ortamda ve sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'deki ÖSYM sınav merkezlerinde düzenlenen YDS eşdeğerindeki yabancı dil sınavıdır. Yani bazılarının söylediği gibi "ohhh iyimiş kıııız online ortamda evden yaparız sınavı bizim Sinan Hoca'yla birlikte" diyemezsiniz. ÖSYM deplasmanına illa ki gideceksiniz. 

eYDS Ücreti Nedir?

ÖSYM 2021 eYDS ücretini 290 tl olarak belirlemiştir. Her dönem YDS ücretini 2 ile çarpınız. Sonuçta dijital ortamda sınav yapıyorsunuz ve inanmayacaksınız ama WC'ye gidebiliyorsunuz. "Bilgisayar elektrik yakacak, tuvalette su akacak olsun o kadar" diyemediğinizi biliyorum, ama olsun o kadar napalım. 

eYDS Hangi Şehirlerde Yapılır?

eYDS İstanbul, İzmir ve Ankara'da yapılmaktadır. Özellikle İstanbul ve İzmir'de sınırlı kontenjan verilmektedir. Başvuru yoğunluğunu göz önünde bulundurursak Ankara'da sınava girmek için başvuru yapmak daha mantıklı olabilir. (Bu soruyu yanıtlamıştık aslında ama bazı insanlar sadece başlıkları okuyup bilgiye ulaştıkları için ayrı bir başlık yaptık.)

eYDS Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

eYDS başvuruları doğrudan ÖSYM'nin ödeme sisteminden yapılmaktadır. ÖSYM sınav takviminden sınav başvurularının hangi gün yapıldığını belirleyin. O gün içerisinde saat tam 14:00'da bilgisayar başında olun. Sınav kontenjanları özellikle İstanbul ve İzmir için sınırlı olduğundan mümkünse bir kaç arkadaşınızla birlikte farklı bilgisayarlardan aynı anda başvuru yapmayı deneyin. Ödeme yine dijital ortamda yapılacağından kart bilgilerinizi hazırlamış halde bilgisayar başına geçmenizi öneririz.

Unutmayın eYDS başvurusu yapabilmek ve bu başvuruyu tamamlayabilmek,  deveye hendeği atlatmak için deveyi sırtınıza alıp beraber atlamaktan bile zor olabilir. 

e-YDS İçeriği ve YDS'den Farkı Nedir?

e-YDS soru tipleri, soru kapsamları ve soru zorluğu bakımından YDS ile neredeyse bire bir aynıdır. Bazı görüşler eYDS'nin YDS'den daha zor olduğunu söylese de bunun aksini iddia edenler de vardır. Her iki sınavın aynı kurul tarafından hazırlandığını göz önünde bulundurduğumuzda ve kendi öğrencilerimizden yakın tarihlerde her iki sınava da girenlerin benzer sonuçlarına baktığımızda, sınavlar arasında büyük bir farklılık olmadığı sonucuna varmak yerinde olacaktır. 

Aralarındaki fark sadece sınavın uygulanış biçimidir. YDS normal bir kağıt kalem sınavıdır. eyds ise bilgisayar karşısında uygulanır ve tabi ki şehir değiştirmeniz gerekir. Belki bu bakımdan eyds hem farklı bir şehirde hem de farklı bir uygulanış biçimi nedeniyle bazılarına zor gelebiliyor olabilir. Ancak eyds sınavında optik kullanmadığınızı ve artık pandemiyle beraber dijital ortamlara alışık hale gelişimizi düşünürsek aradaki bu zorluk farkı da ortadan kaklkacaktır. 

 

eYDS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Belki de dünyanın en hızlı sonucu açıklanan sınavıdır. Siz uçağa binip İstanbul'a iner ve 13:45'te sınava girdikten sonra 16:45'te sınavdan çıkarsınız. 18:30 gibi de sınav sonucunuz açıklanmış olur. Yani aldığınız notla, ya büyük bir zaferle dönüş yolculuğunuza hazırlanırsınız, ya da nerden geldiiiiim İstanbul'aa türküsüyle ÖSYM tarafından uğurlanırsınız. 

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz bir TEŞEKKÜR'de olsa yorum kısmına ekleyiniz. Elleriniz dert görmesin. 
Yorumlar
Ayşenur AKTAŞ
13.10.2021 17:38
Teşekkürler :) Yalnız aklıma uygulama kısmında bazı sorular takılıyor. Örneğin; işaretleme online olduğu için acaba sorulara geri dönebiliyor muyuz? Molaların süresi sınav süresine dahil midir? Bir de uygulama SV Akademi sisteminde bulunan testler gibi mi gerçekleşmektedir? Tekrardan teşekkür ederim :)
MİMİ
23.03.2021 18:48
TEŞEKKÜRLER
  • Okunma Sayısı: 665